Praca w domu
Human Resources

Jak efektywnie pracować w domu

Praca w domu to tylko jedna z możliwości, które daje praca zdalna. Nie jest tajemnicą, że praca w takim trybie wymaga dużej samodyscypliny i odpowiednich warunków. W jaki sposób ją organizować by była efektywna?

Miejsce pracy

Po pierwsze, to, że Twoim miejscem pracy jest dom nie oznacza, że możesz pracować w każdym jego punkcie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie określonej przestrzeni, którą będziesz wykorzystywać wyłącznie do pracy. Pomoże to zapobiec sytuacjom, w których ktoś bliski uzna, że możesz zrobić zakupy, a dzieci będą chciały się z Tobą bawić. Oczywiście, możesz robić wyjątki ale warto trzymać się określonego miejsca, a najlepiej osobnego pomieszczenia, które mogłoby być Twoim biurem. Bez takiego rozgraniczenia, Twoja praca nigdy nie będzie efektywna, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś lub coś, co zawróci Twoją uwagę, a to z kolei może wybić Cię z rytmu.

Czas

Po drugie, to, że pracujesz w domu nie oznacza, że jesteś w pracy cały czas. Przede wszystkim, wyznacz godziny pracy, tak by były dla Ciebie najbardziej optymalne, pod względem produktywności. Jeśli pracujesz w zespole, pamiętaj o współpracownikach i tym, że mogą Cię potrzebować o określonych porach. Jeśli zespół jest międzynarodowy, zwróć uwagę na możliwe różnice czasowe. Z drugiej strony, to że pracujesz w domu nie oznacza, że jesteś cały czas dostępny dla domowników i możesz robić obiady, wynosić śmieci, wyskoczyć na czyjąś prośbę do sklepu, czy podwieźć gdzieś znajomego. Zwykle, gdy odmówisz, będziesz tym złym, a Ty przecież jedynie chcesz popracować. Twoi domownicy, muszą zrozumieć ten problem i powinni wiedzieć, kiedy pracujesz, a kiedy jesteś do ich dyspozycji. Jeśli masz taką możliwość pracuj gdy pozostali domownicy są w pracy/szkole. Jeśli nie, daj im jasno do zrozumienia kiedy pracujesz i czego od nich w tym momencie oczekujesz.

Sprzęt

Po trzecie, organizując miejsce pracy, pamiętaj, że równie ważne są narzędzia, które w pracy będą Ci niezbędne. Twój sprzęt musi być sprawny, by obyło się bez niemiłych niespodzianek. Pamiętaj o zabezpieczaniu swoich danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym, by uniknąć ich utraty w przypadku awarii. Dodatkowo ustaw auto save’y tam gdzie możesz, na wypadek nagłej utraty zasilania lub rozładowania baterii.

Relaks

Po czwarte, nie samą pracą żyje człowiek. Pamiętaj o regularnych przerwach w pracy, szczególnie ważne jeśli pracujesz przy komputerze. Twoje oczy muszą co jakiś czas odpocząć. Warto również dać odpocząć kręgosłupowi, dla którego ciągłe siedzenie w tej samej pozycji nie jest dobre. Moim zdaniem, najlepszym sposobem na odetchnięcie od wysiłku umysłowego, jest wysiłek fizyczny. Istotne jest również to, że spędzając dużo czasu przy komputerze, nasza kondycja słabnie. Warto wykupić karnet na basen lub siłownię, czy chociażby zacząć biegać. Jak to mówią „w zdrowym ciele zdrowy duch”, a więc dobre samopoczucie fizyczne powinno przełożyć się na lepszą efektywność pracy.

Podsumowanie

Aby efektywnie pracować w domu trzeba przede wszystkim dobrze poznać siebie. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Niektórzy nie potrafią skupić się i pracować w ciszy, inni z kolei odwrotnie. Potrzebują zupełnego spokoju, by wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Ważne jest więc wiedzieć co nam samym pomaga, a co może przeszkadzać w pracy i tę wiedzę przekładać na realne efekty.