Human Resources,  Rekrutacja

Rekrutacyjne koszmary: Motywacja w pracy…

Przychodzi w końcu taki dzień, że pracujący myśli o zmianie pracy, bezrobotny jej poszukuje. To taki moment, w którym człowiek zastanawia się, co takiego może mu dać nowe miejsce pracy. Jakich bodźców dostarczyć? To właśnie ten moment, kiedy myślimy o tym, co motywuje nas do pracy. Co sprawia, że w pracy się nie poddajemy? Nie rezygnujemy? Czy chodzi tylko o wysokość wynagrodzenia? A może jest coś jeszcze? Jest. Wiele innych czynników, które wpływają na naszą pracę lub chęć jej zmiany. To czynniki pozapłacowe. I właśnie o to możemy zostać zapytani podczas rozmowy o pracę. O to, co nas do tej pracy motywuje. Skąd tę motywację czerpiemy.

Jak NIE odpowiadać?

Możemy sobie darować mówienie o korzyściach materialnych. Samochód służbowy do użytku prywatnego, czy narzędzia pracy, to już pewnego rodzaju standard. Wysokość wynagrodzenia? Raczej też nie. Aczkolwiek w MLM-ach (piramidy finansowe) mile widziane jest tzw. „parcie na kasę”. Niemniej, darujmy sobie, jeśli ubiegamy się o pracę w normalnej firmie.

Jak odpowiadać?

Skoncentrujmy się na wspomnianych przeze mnie aspektach pozapłacowych. Mogą to być różnego rodzaju benefity, istotne z punktu widzenia życia prywatnego, rodziny, jak np.: prywatna opieka medyczna dla całej rodziny, ubezpieczenie na życie, elastyczne godziny pracy dla osób odwożących dzieci do przedszkoli i szkół, etc. Dla kogoś innego może to być dofinansowanie do studiów, czy kursów językowych lub bogaty pakiet szkoleń i możliwość rozwoju. Jak to mówią, do wyboru, do koloru.

Są też inne czynniki. Chociażby atmosfera w miejscu pracy. Zgrany zespół osiągający sukcesy, możliwość realizacji nowatorskich projektów, czy satysfakcja z wyników, ukończonych projektów lub pozyskiwania klientów. Ale w tej sferze znajdą się pikniki rodzinne, posiłki na koszt pracodawcy, zaplecze socjalne, etc.

Tak na dobrą sprawę, moi Drodzy, każdy z nas na pytanie o motywację do pracy, powinien przygotować odpowiedź „pod siebie”. Nie ma uniwersalnej formuły. Dlaczego? Ponieważ każdego z nas do pracy motywuje coś innego. Dla każdego z nas istotne będą zupełnie inne czynniki. Z różnych obszarów czerpiemy motywację do pracy. I właśnie o tym powiedzmy potencjalnemu pracodawcy, ponieważ powinien wiedzieć co zrobić, żeby zapewnić odpowiednie warunku do pracy swojemu pracownikowi. Powiedzmy o tym, ponieważ dzięki temu zyskamy komfort pracy. I wreszcie dzięki temu będziemy czerpać motywację by swoją pracę wykonywać dobrze i efektywnie.

Śledźcie nas! 🙂

Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo - Hutniczej na kierunku Zarządzanie, specjalizacja: Zarządzanie Kadrami Przedsiębiorstw oraz studiów podyplomowych na kierunku HR Business Partner. Praktyk w dziedzinie headhunting'u (direct search&executive search), rekrutacji wolumenowej, pośrednictwa pracy w aktywizacyjnych projektach UE. Ponadto szkoleniowiec w obszarze kompetencji miękkich HR i rekrutacji.