Human Resources,  Rekrutacja

Rekrutacyjne koszmary: Czy Moc jest w Tobie silna?

Może nie mówimy tego głośno, ale zawsze miło jest nam, gdy ktoś nas komplementuje. Jeżeli cechuje kogoś pewność siebie, to najprawdopodobniej będzie mówił o tym, co osiągnął, w czym jest dobry. Nie mówię tu o przesadnej pewności siebie zakrawającej niemalże o jakąś formę narcyzmu. Zdarza się, że będąc świadkami takich sytuacji myślimy sobie „Kurczę, mnie brakuje śmiałości, żeby się czymś tak pochwalić”. Tymczasem na rozmowie o pracę może paść pytanie o nasze mocny strony. Rekruter będzie chciał się dowiedzieć co my sami uważamy za naszą mocną stronę. Pytanie wydaje się banalne, ale… Czy faktycznie umiemy się sami pochwalić? Pochwalić i poniekąd sprzedać?

Jak NIE odpowiadać na pytanie?

Jeżeli nie przygotujemy się do rozmowy o pracę z uwzględnieniem zbieżności naszych umiejętności z tym, czego oczekuje potencjalny pracodawca – polegniemy na tym pytaniu. Czyjąś mocną stroną może być gotowanie, czy znajomość języków obcych. Co z tego, jeśli takie umiejętności nie wnoszą nic pod kątem stanowiska, o które się ubiegamy? Nie traćmy czasu swojego i rekrutera. Nie odpowiadajmy nie na temat.

Jak odpowiadać na pytanie?

Nawiązując do poprzedniego akapitu, powinniśmy przeanalizować treść ogłoszenia. Spójrzmy, jakich umiejętności, kwalifikacji, kompetencji oczekuje potencjalny pracodawca. Zadajmy sobie pytanie, ile i które z tych umiejętności i cech posiadam, jako kandydat/ka. Często bywa tak, że już czytamy ogłoszenie o pracę i myślimy „o, to robię, z tym miałam/em do czynienia”, „tym się zajmowałam/em”, etc. To są właśnie mocne strony względem stanowiska. Te doświadczenia, umiejętności i wszystko inne, co pokrywa się z oczekiwaniami pracodawców.

Najlepiej zatem w odpowiedzi krótko wymienić i scharakteryzować punkty (umiejętności, kwalifikacje) wspólne, podkreślić te, będące naszymi atutami. Można dodać coś o osiągnięciach to potwierdzających. Pracodawcy cenią sobie także takie cechy u kandydatów, jak np.: umiejętność pracy zespołowej, motywacja wewnętrzna, inicjatywa i samodzielność, komunikatywność, lojalność, czy pewność siebie. Nie musimy wymieniać wszystkich cech. Najlepiej podać te, które łatwo poprzeć jakimś argumentem, doświadczeniem, konkretną sytuacją.

W jednej ze scen z „Imperium kontratakuje” mistrz Yoda mówi do Luke’a Skywalkera „Musisz poczuć otaczającą cię Moc.” Każdy z nas powinien czuć własną „Moc” – wiarę we własne umiejętności i doświadczenie. Później już tylko zostaje przekonać do tego pracodawcę 😉 Czy Twoja „Moc” jest w Tobie wystarczająco silna?

Śledźcie nas i niech Moc będzie z Wami! 🙂

Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo - Hutniczej na kierunku Zarządzanie, specjalizacja: Zarządzanie Kadrami Przedsiębiorstw oraz studiów podyplomowych na kierunku HR Business Partner. Praktyk w dziedzinie headhunting'u (direct search&executive search), rekrutacji wolumenowej, pośrednictwa pracy w aktywizacyjnych projektach UE. Ponadto szkoleniowiec w obszarze kompetencji miękkich HR i rekrutacji.