Praca zdalna
Human Resources

Zalety pracy zdalnej

Truizmem będzie stwierdzenie, że wszystko ma swoje wady i zalety. Nie będę przekonywać, że z pracą zdalną jest inaczej. Tym razem skupię się jednak wyłącznie na zaletach. Po co? Po to, żeby każdy kto ma możliwość pracy na odległość zdawał sobie sprawę z tego co zyskuje, a ktoś, kto musi siedzieć, dzień w dzień, przez kilka godzin, przyspawany do krzesła w swoim miejscu pracy, wiedział co traci. Przy okazji, osoby, które nie mogą zdecydować się czy warto pracować zdalnie, dostaną jasną odpowiedź.

Co zyskam na pracy zdalnej?

Wolność. Jeśli jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiednie warunki, możesz pracować właściwie w każdym miejscu na ziemi. To przede wszystkim elastyczne godziny pracy i samodzielne ustalanie harmonogramu. Masz dostęp do większej liczby ofert pracy, bo rynek lokalny przestaje Cię ograniczać, a oferty pracy z innego kraju stają się dla Ciebie łatwiej osiągalne.

Spokój. Nie masz nad sobą szefa, który kontroluje Cię na każdym kroku. Nie wpadasz codziennie, na osoby, których nie lubisz. Jeśli wykonujesz kreatywny zawód możesz łatwiej skupić się na wykonywanej czynności dzięki unikaniu hałasu, rozmów, czy obecności innych w pobliżu.

Swoboda. Możesz pracować z własnego łóżka, mówić do siebie, słuchać ulubionej muzyki, porozciągać się lub poćwiczyć w razie konieczności. W przerwach możesz pobawić się z dziećmi/psem/kotem.

Wygoda. Możesz ubrać się tak, jak chcesz. Możesz pracować w takiej pozycji, która zapewni Ci komfort.

Oszczędność. Pracując we własnym mieszkaniu oszczędzasz czas i pieniądze. Po prostu, schodzisz schodami w dół lub idziesz do pokoju obok i jesteś w pracy. Nie tracisz środków na transport, oszczędzasz na jedzeniu i napojach.

Zdrowie. Burze, śnieżyce, gradobicia nie interesują Cię. Dzięki samodzielnemu planowaniu czasu pracy, możesz dostosować go do własnego rytmu chronobiologicznego, a więc tego czy jesteś „rannym ptaszkiem” czy „nocnym Markiem”. Możesz łatwiej kontrolować to co jesz i pijesz, co więcej, możesz to robić w odpowiednich godzinach. Praca w komfortowych warunkach obniża poziom stresu co pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Efektywność. Mając biuro na wyciągnięcie ręki możesz pracować kiedy chcesz. Jeśli jest taka potrzeba, pracujesz o 5 rano, późno w nocy, czy w sobotę między spotkaniami ze znajomymi. Dużym plusem może być to, że jeżeli w dowolnym momencie dnia dopadnie Cię wena, od razu możesz przelać swoje pomysły na konkretny efekt. Pracując zdalnie masz szansę nauczyć się zarządzania samym sobą i pracy lepszej niż w biurze.

Co zyska pracodawca?

Oszczędność. Dzięki pracy zdalnej może obniżyć koszty wynajmu powierzchni biurowej, energii elektrycznej czy wody.

Większa podaż pracy. Podobnie jak Ty, nie jest ograniczony lokalnym rynkiem pracy. Może poszukiwać odpowiednich pracowników bez względu na ich miejsce zamieszkania.

Efektywność. Możliwość poszukiwania pracowników w zasadzie na całym świecie sprawia, że kadra pracownicza może być bardziej różnorodna, a to powinno mieć pozytywny wpływ na efektywność przedsiębiorstwa. Poza tym, wspomniany brak kontroli przełożonego może być także czynnikiem motywującym. Fakt, że nikt nas nie widzi i nie może zweryfikować naszej pracy na bieżąco, powoduje w przypadku niektórych osób, że starają się bardziej, bo chcą się lepiej zaprezentować. Praca zdalna może przyczynić się także do redukcji ilości zwolnień chorobowych. Pracownicy, którzy są zdolni do pracy mimo choroby, mogą wykonywać ją w domu.

Spokój. Mniej kontaktów pomiędzy pracownikami (szczególnie to, że nie muszą na siebie codziennie patrzeć i wchodzić w interakcje) obniża ryzyko konfliktów oraz nieporozumień w zespole.

Co zyskamy wszyscy?

Ekologia. Pracując z domu nie korzystasz z komunikacji miejskiej, albo, co gorsza, własnego samochodu. Nie generujesz więc zanieczyszczeń ani hałasu. Dzięki temu mamy do czynienia z korzyścią, którą odnosi całe społeczeństwo!

Praca dla każdego. Dużą zaletą pracy zdalnej jest to, że dzięki niej aktywność zawodową mogą podejmować osoby, które są zagrożone wykluczeniem na rynku pracy. Mam tu na myśli osoby niepełnosprawne, czy też kobiety w ciąży lub matki z dziećmi.

Podsumowanie

Wydaje się, że praca zdalna oferuje nam genialne możliwości i tylko od nas (choć do pewnego stopnia także od pracodawcy) zależy czy będziemy w stanie z nich skorzystać. Wydaje się, że przy zachowaniu odpowiednich zasad, praca zdalna to większa efektywność i mniejsze koszty dla nas i dla pracodawcy. W związku z tym, że sami kreujemy swoją przestrzeń, jesteśmy własnymi szefami, możemy pracować w takim tempie jakie lubimy. Praca zdalna ma wpływ na nasze zdrowie, a nawet dokłada swoją cegiełkę do ekologii. Z tego powodu unikamy rutyny, trudniej zabić naszą kreatywność i nie dopadnie nas tak szybko wypalenie zawodowe. W końcu, jeśli posiadasz dzieci, widujesz je częściej niż tylko gdy kładziesz je spać.